Our range of products include belt scraper systems and pu scraper green.
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Scraper Type | Primary Scraper |
| Blade Width | 50 mm |
| Blade Material | Polyurethane |
| Material | Polyurethane |
| Application | Conveyor Cleaning |
| Belt Width | 500 mm |
| Blade Length | 50 mm |
| Tensioning Type | Self Adjusting |
| Blade Thickness | 0.3 mm |
| Mounting Location | Head Pulley |
| Edge Type | Double Edge |
| Usage/Application | For Surface Scraping |
| Thickness | 10mm |
| Color | Red |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Scraper Type | Primary / Secondary |
| Blade Material | Polyurethane |
| Tensioning Type | Spring / Mechanical |
| Mounting Location | Head Pulley / Tail Pulley |
| Max Belt Speed | As per application |
| Suitable Material | Dry |
Minimum order quantity: 10 Piece
Harshil Shah And Monil Shah (Director)
Best Elastomers Private Limited
Gala No M-3, 4, Khan Real Est, Nr.Seed Farm, Vasai Phata, Pelhar Vasai East
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India