Prominent & Leading Manufacturer from Vasai, we offer pu polyurethane roller, pu coated rolls, polyurethane roller wheel, pu coated roller, cast polyurethane roller and pu roller rewinding.
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Roller Diameter | 50-100 mm |
| Polyurethane Type | Pu |
| Hardness | 95 Shore A |
| Roller Work Nature | Inking Roller |
| Core Material | Stainless Steel |
| Material | PU |
| Surface Finish | Plain |
| Roller Surface | Polyurethane |
| Roller Length | 0-100 mm |
| Moulded Parts Type | Automotive Parts |
| Brand | BEPL |
| Color | Brown |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Roller Diameter | 200-250 mm |
| Polyurethane Type | Cast PU |
| Hardness | 50 - 60 Shore A |
| Roller Work Nature | Wetting With Rubber |
| Core Material | Stainless Steel |
| Material | PU |
| Surface Finish | Plain |
| Roller Length | 300-400 mm |
| Roller Surface | Natural Rubber |
| Moulded Parts Type | Automotive Parts |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Wheel Size | 25 mm |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Wheel Material | Steel |
| Hardness | 90-95 HRC |
| Load Capacity | 501-1000 kg |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Wheel Type | Single Roller |
| Material | Polyurethane |
| Body Material | MS |
| Roller Surface | Natural Rubber |
| Roller Length | 300-400 mm |
| Roller Diameter | 200-250 mm |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Polyurethane Type | Cast PU |
| Hardness | 95 Shore A |
| Roller Diameter | 25 mm |
| Core Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Plain |
| Color | Red |
| Application | Packaging |
| Temperature Limit | 80°C |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Polyurethane Type | Cast PU |
| Hardness | 90 Shore A |
| Roller Diameter | 25 mm |
| Core Material | Stainless Steel |
| Roller Length | 200 mm |
| Surface Finish | Plain |
| Color | Yellow |
| Application | Packaging |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Polyurethane Type | Cast PU |
| Hardness | 95 Shore A |
| Roller Diameter | As per requirement (e.g., 50 mm – 500 mm) |
| Core Material | MS / SS / Aluminium / Cast Iron |
| Roller Length | As per drawing or requirement |
| Surface Finish | Smooth / Grooved / Matt / Mirror Finish |
| Color | Red |
| Application | Packaging |
| Temperature Limit | 120°C |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Polyurethane Type | Cast PU |
| Hardness | 95 Shore A |
| Roller Diameter | 20 mm – 500 mm |
| Core Material | Mild Steel (MS) / Stainless Steel (SS) / Aluminium |
| Roller Length | s per requirement (e.g., 100 mm – 3000 mm) |
| Surface Finish | Smooth / Grooved / Textured |
| Color | Red |
| Application | Packaging |
Minimum order quantity: 10 Piece
PU Casting on MS Roller is a process where a strong mild steel roller is coated with high-quality polyurethane to make it more durable and long-lasting. This coating gives the roller better grip, smooth performance, and high resistance to wear and tear. It is widely used in industries for smooth material movement and reliable operation.
Harshil Shah And Monil Shah (Director)
Best Elastomers Private Limited
Gala No M-3, 4, Khan Real Est, Nr.Seed Farm, Vasai Phata, Pelhar Vasai East
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India