Our range of products include polyurethane roller wheel, pu wheel, 160mm wheel brown polyurethane load wheel and 82mm polyurethane load wheel.
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Wheel Size | 100 mm |
| Wheel Material | PU |
| Load Capacity | 501-1000 kg |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Color | Brown |
| Wheel Type | Single Roller |
| Body Material | MS |
| Ball Bearing | Double |
| Loading Capacity | 200kg to 450kg |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | BEPL |
| Material | Polyurethane |
| Type | Fix Wheel |
| Diameter | 250mm |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Maximum Load | 100 Kg |
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Caster Type | Swivel |
| Load Capacity(kg) | 100 kg |
| Wheel Type | Drive |
| Mount Type | Bolt |
| Material | PU |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Load Capacity | 100 kg |
| Purpose | Heavy Industry |
| Color | Yellow |
| Shape | Round |
| Thickness | 50mm |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Wheel Type | Roller |
| Wheel Material | PU |
| Mount Type | Bolt |
| Load Capacity | 600kg |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Bearing Type | Single |
| Load Capacity(kg) | 600 kg |
| Locking | Without Brake |
| Color | Brown |
| Shape | Round |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Caster Type | wheel |
| Wheel Type | Circle |
| Wheel Material | PU |
| Mount Type | Steel or ms |
| Load Capacity | 500kg |
| Bearing Type | Round |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Locking | Without Brake |
| Color | Brown |
| Shape | Round |
Harshil Shah And Monil Shah (Director)
Best Elastomers Private Limited
Gala No M-3, 4, Khan Real Est, Nr.Seed Farm, Vasai Phata, Pelhar Vasai East
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India