Manufacturer of a wide range of products which include cast nylon components, cast polyurethane products, pu stripper rings and pu mallet hammer.
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Manufacturing Process | Machined |
| Material Grade | Cast polyurethane |
| Color | White |
| Overall Dimensions | As Per Drawing |
| Diameter | 20-50 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Lining |
| Hardness | 80A |
| Material Base | metal |
| Color | Red |
| Application | Mining |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | BEPL |
| Material | Synthetic Resin and Plastics,Synthetic Rubbers |
| Density | 1.15-1.25 gm/cm3 |
| Shore Hardness | 60A-120A |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Application Type | Spacer |
| Brand | BEPL |
| Material | Rubber |
| Thickness | 10 mm |
| Diameter | 100 mm |
| Hardness | 85-90 shore a |
| Inner Diameter | 100 mm |
| Precision | +/- 0.02mm |
| Thickness tolerance | +-0.003 mm |
| Outer Diameter Tolerence | +-0.15 mm |
| Type Cutting parts | Natural Rubbers,Nitrile,Polyurethane |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Head Weight | 350 g |
| Type Of Hammer | PU Hammer |
| Head Material | Polyurethane |
| Overall Length | 300 mm |
| Face Hardness | Hard |
| Material | Pu |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Multicolor |
We are engaged in offering PU Mallet to our clients.ny size Rollers or rolls can be Custom Molded with any durometers or color of Polyurethane for the following
Harshil Shah And Monil Shah (Director)
Best Elastomers Private Limited
Gala No M-3, 4, Khan Real Est, Nr.Seed Farm, Vasai Phata, Pelhar Vasai East
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India