Manufacturer of a wide range of products which include polyurethane panels for sand plants, sifter polyurethane screen, pu screen panel for stone crusher and stone crusher screen panel.
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Screen Type | Modular Panel |
| Load Capacity(kg) | 100 kg |
| Aperture Size | 0.5 mm |
| Opening Size | 0.5 mm |
| Panel Size | 300x600 mm |
| Wire Diameter | 0.5 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Hardness | 85 Shore A |
| Fixing System | Side Clamp |
| Material Grade | Polyurethane |
| Cart Size | Regular ISQ 610mm x 300mm |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
We sincerely hope you will find the enclosed particulars most adequate in all respects; however, in case of any query, please feel free to contact us. In case you need to utilize any of the services that our company provides.
Pu screen mesh for trommel screen
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Screen Type | Perforated Panel |
| Aperture Size | 1 mm |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Multicolor |
| Fixing System | Pin System |
| Size | 610mm x 300mm |
| Shape | Rectangular |
| Material | Polyurethane |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Screen Type | Modular PU Screen Panel / Vibrating Screen Panel |
| Aperture Size | Customized as per your requirement |
| Panel Size | 300x300 mm |
| Hardness | 75–95 Shore A |
| Fixing System | Rail System |
| Material Grade | Polyurethane Elastomer |
| Working Temp | Up To 80 C |
| Application | Sand Screening |
| Country Of Origin | India |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | Polyurethane |
| Opening Size | Customizable (e.g., 3 mm – 100 mm) |
| Mesh Type | Square |
| Surface Finish | Plain |
| Application | Stone Crusher |
| Hardness Class | Medium Duty |
Minimum order quantity: 10 Piece
Harshil Shah And Monil Shah (Director)
Best Elastomers Private Limited
Gala No M-3, 4, Khan Real Est, Nr.Seed Farm, Vasai Phata, Pelhar Vasai East
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India