Pioneers in the industry, we offer press on wheels, pu coated roller wheels, pu coating in wheels, pu fork lift wheels and pu rewinding wheel from India.
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Wheel Type | Roller |
| Mount Type | Bolt |
| Bearing Type | Single |
| Wheel Diameter | 0-100 mm |
| Material | Polyurethane |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Diameter (mm) | 10-80 mm |
| Shape | Round |
| Load Capacity(kg) | 100 kg |
| Load Capacity | 500kg |
We offer our Clients a Wide Assortment of PU Wheels, in various Sizes Which are made using Premium Grade Polyurethane. We make use of Advanced Technologies and Methodologies to Design These Products. The Products find their Application in Diverse Industries. We deal in various kinds of PU Caster Wheels, PU Trolley Wheels.
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Wheel Size | 25 mm |
| Load Capacity(kg) | 300 kg |
| Wheel Material | PU |
| Load Capacity | Upto 50 kg |
| Wheel Size(Inch) | 6X2 |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Color | Red |
| Wheel Type | Single Roller |
| Body Material | Polyurethane coating |
| Brand | BEPL |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Caster Type | Swivel / Fixed / Swivel with Brake (as required) |
| Load Capacity(kg) | kg per caster |
| Wheel Type | PU / Nylon / Rubber / Cast Iron (as required) |
| Mount Type | Top Plate / Threaded Stem / Bolt Hole |
| Wheel Diameter | 75 mm |
| Bearing Type | Single |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Wheel Material | PU |
| Wheel Size(Inch) | 4X1.5 |
| Purpose | Heavy Industry |
| Color | Red |
| Optional Features | Customized size, PU hardness, or color as per requirement |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Caster Type | Brake |
| Wheel Type | Roller |
| Mount Type | Bolt |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Bearing Type | Single |
| Width | 6.5 Inch |
| Wheel Material | PU |
| Diameter | 24 Inch |
| Wheel Size(Inch) | 4X1.5 |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | BEPL |
| Shape | Round |
| Load Capacity(kg) | 100 kg |
| Load Capacity | 200 kg |
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Caster Type | Fixed / Swivel |
| Wheel Type | PU Coated Wheel / Rewinding Wheel |
| Mount Type | Plate / Bolt Hole / Custom |
| Wheel Diameter | 50 mm – 300 mm (or as per requirement) |
| Bearing Type | Ball Bearing / Roller Bearing / Bush |
| Load Capacity | 100 kg – 1000 kg (depending on size) |
| Center Material | Cast Iron |
| Hardness | 90 shore a |
| Tread Width | 25 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
PU Rewinding Wheel is a durable polyurethane-coated wheel used in rewinding and material handling applications. It provides excellent grip, wear resistance, and smooth operation, ensuring efficient and long-lasting performance.
Harshil Shah And Monil Shah (Director)
Best Elastomers Private Limited
Gala No M-3, 4, Khan Real Est, Nr.Seed Farm, Vasai Phata, Pelhar Vasai East
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India