Pioneers in the industry, we offer polyurethane high-frequency screen mats, pu screening panel, pu screen panel and custom made polyurethane screen from India.
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Screen Type | Modular Panel |
| Aperture Size | 0.015 mm (min) up to 1+ mm depending on design |
| Panel Size | 300x300 mm |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Orange |
| Fixing System | Pin System |
| Size | 1045x700 mm, 1220x700 mm |
| Shape | Rectangular / Slotted |
| Hardness Range | 80-95 Shore A |
| Material | High-quality polyurethane |
| Country of Origin | Made in India |
| Panel Thickness | 20 mm to 60 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Screen Type | Tensioned Panel |
| Aperture Size | 1 mm |
| Panel Size | 1000x500 mm |
| Hardness | 85 Shore A |
| Color | Red |
| Fixing System | Side Clamp |
| Size | 300*900, 300*1200, 300*1500 |
| Shape | Rectangular |
| Material | Pu |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 30 mm |
| Sheet Material | polyurethane |
| Panel Type | sand washing |
| Sheet Thickness | 30 mm |
| Length | 10 m |
| Color | Multicolor |
| Surface Finish | Glossy |
| Material | PU |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade | Industrial grade |
| Brand Name | BEPL |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Product Type | PU Coating |
| Screen Type | Modular Panel |
| Application | Mining |
| Foam Type | PU Elastomer |
| Panel Size | 300x300 mm |
| Hardness | 90 Shore A |
| Density | 60 kg/m³ |
| Color | Yellow |
| Fixing System | Side Clamp |
| Shape | Round |
| Material | PU |
| Panel Thickness | 80MM |
Harshil Shah And Monil Shah (Director)
Best Elastomers Private Limited
Gala No M-3, 4, Khan Real Est, Nr.Seed Farm, Vasai Phata, Pelhar Vasai East
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India