Offering you a complete choice of products which include polyurethane modular screens, polyurethane pu screen panels, polyurethane pu elastomer screen and pu modular screen panel.
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Screen Type | Polyurethane Modular Screen / PU Screen Mesh |
| Aperture Size | (Square / Slotted / Customized) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Yellow / Red / Black / As required |
| Fixing System | Pin System |
| Material Grade | Polyurethane Elastomer |
| Working Temp | Up To 80 C |
| Application | Sand Screening |
| Country Of Origin | India |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Screen Type | Modular Panel |
| Aperture Size | 0.3 mm – 100 mm |
| Panel Size | 300x300 mm |
| Hardness | 80 Shore A |
| Color | Yellow / Red / Orange (custom) |
| Fixing System | Side Clamp |
| Size | Standard Panels: 305 mm × 305 mm, 610 mm × 305 mm, 610 mm × 610 mm Custom Panels: Up to 1200 mm × 1 |
| Length | Length: 300 mm to 2000 mm (customizable) |
| Shape | Square Rectangular Round Slotted Custom shapes (as per drawing or sample) |
| Hardness Range | 85–95 Shore A |
| Material | Polyurethane (PU) |
| Country of Origin | Made in India |
| Panel Thickness | 10 mm – 50 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
Best Elastomers manufactures high-performance polyurethane screen panels designed for efficient screening and separation. Made from premium Delta Series polyurethane, they offer excellent wear resistance, precise apertures, and long service life, with customizable sizes and designs to suit various screening systems
₹ 5400 / Piece Get Latest Price
| Screen Type | Modular Panel |
| Aperture Size | 0.5 mm |
| Hardness | 85 Shore A |
| Color | Multicolor |
| Fixing System | Side Clamp |
| Size | 610mm x 300mm |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 30 mm |
| Sheet Material | Polyurethane |
| Panel Type | Sand washing |
| Material | Polyurethane |
| Usage/Application | Mining, Quarrying, Screening Plants, Aggregate Processing |
| Sheet Thickness | 0.35 mm |
| Density | 40 kg/m3 |
| Length | 3 m |
| Size | Modular sizes (305×305 mm / 610×305 mm / as required) |
| Brand | BEPL |
| Color | Red / Yellow / As required |
| Hardness Range | 85–95 Shore A |
| Shape | Square |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Harshil Shah And Monil Shah (Director)
Best Elastomers Private Limited
Gala No M-3, 4, Khan Real Est, Nr.Seed Farm, Vasai Phata, Pelhar Vasai East
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India