Pioneers in the industry, we offer poly urethane wheels, pu pipe roller, 230mm wheel polyurethane load wheel and urethane polyurethane wheels from India.
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Caster Type | Swivel |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Wheel Type | Roller |
| Mount Type | Bolt |
| Material | PU |
| Size | 6 inch |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Bearing Type | Single |
| Load Capacity | 500 kg |
| Purpose | Heavy Industry |
| Locking | Without Brake |
| Color | Red |
At Best Elastomer company the latest technology is used for polyurethane covering of various. Rollers up to 6m in length and 2m in diameter. This method is called rotational casting or ribbon flow molding. Production of covered rollers at the minimum time with best surface quality are possible.
We do open casting rollers like bridle roller for steel and aluminum plants on their tension leveler line .
These rollers with various dimensions and different kinds of flat ribbed are used in all industries such as steel, iron, aluminum, wood and textile.
Any size rollers or rolls with metal core or only lining can be manufacture as per customers requirements.
The hardness range: from 20 shore A to 85 shore D.
Applications:
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Polyurethane Type | Cast PU |
| Hardness | 70 Shore A |
| Roller Diameter | 25 mm |
| Usage/Application | PAPER MILL , STEEL INDUSTRY |
| Core Material | Stainless Steel |
| Roller Length | 200 mm |
| Surface Finish | Plain |
| Type | POLYURETHANE |
| Material | POLYURETHANE |
| Product Type | Industrial Roller |
Minimum order quantity: 10 Piece
Polyurethane roller
At swagath company the latest technology is used for polyurethane covering of various. Rollers up to 6m in length and 2m in diameter. This method is called rotational casting or ribbon flow molding. Production of covered rollers at the minimum time with best surface quality are possible.
We do open casting rollers like bridle roller for steel and aluminum plants on their tension leveler line .
These rollers with various dimensions and different kinds of flat ribbed are used in all industries such as steel, iron, aluminum, wood and textile.
Any size rollers or rolls with metal core or only lining can be manufacture as per customers requirements.
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Caster Type | Swivel |
| Wheel Type | Drive |
| Wheel Material | PU |
| Mount Type | Bolt |
| Load Capacity | 600kg |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Bearing Type | Single |
| Load Capacity(kg) | 600 kg |
| Wheel Size(Inch) | 2X0.5 |
| Color | Red |
| Shape | Round |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity(kg) | 1000 kg |
| Wheel Type | Drive |
| Mount Type | Bolt |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Bearing Type | Single |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Color | Red with Silver |
| Brand | BEPL |
| Size | 4 inches to 20 inches |
| Hardness | 30-70 A |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Width | 60 to 65 mm |
Harshil Shah And Monil Shah (Director)
Best Elastomers Private Limited
Gala No M-3, 4, Khan Real Est, Nr.Seed Farm, Vasai Phata, Pelhar Vasai East
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India