Pioneers in the industry, we offer 150mm wheel polyurethane wheel, 200mm wheel polyurethane guide wheel and polyurethane coated wire pulley from India.
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Application Surface | Floor, Metal |
| Application | polyurethane |
| Load Capacity(kg) | 600 kg |
| Finish | Semi Gloss |
| Wheel Material | Rubber |
| Wheel Type | Roller |
| Mount Type | Bolt |
| Material | PU |
| Load Capacity | Upto 500 kg |
| Component Type | 1K |
| Wheel Size | 80x70 mm |
| Wheel Diameter | 75 mm |
| Base Type | High Solid |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Color | Red |
| Hub Material | Steel |
| Wheel Color | Red |
| Shape | Round |
| Width | 150mm |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Caster Type | Swivel |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Wheel Type | Drive |
| Mount Type | Plate |
| Material | PU |
| Wheel Diameter | 50 mm |
| Bearing Type | Single |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Color | Tan Brown And Silver |
| Shape | Round |
| Diameter | 200mm |
| Surface Finishing | Glossy |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Load Capacity | 500 kg |
| Pulley Diameter | 100 mm |
| Groove Type | Round Groove |
| Standard Lift | 6 m |
| Pulley Material | Mild Steel |
| Mounting Type | Custom (Keyway / Bearing / Bush Type available) |
| Material | Polyurethane |
| Capacity | 0.5 ton |
| Type | Manual |
| Brand | BEPL |
| Diameter | 100 -150 mm |
| Color | Black |
Harshil Shah And Monil Shah (Director)
Best Elastomers Private Limited
Gala No M-3, 4, Khan Real Est, Nr.Seed Farm, Vasai Phata, Pelhar Vasai East
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India