Pioneers in the industry, we offer polyurethane industrial screens, polyurethane aperture screen, polyurethane mining screen panels and pu panel for mining & quarry from India.
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Screen Type | Modular Panel |
| Aperture Size | 0.5 mm |
| Panel Size | 300x300 mm |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Red / Yellow / Customized |
| Size | customized panel sizes |
| Material Grade | Polyurethane Elastomer |
| Hardness Range | 70–95 Shore A (as per application) |
| Application | Sand Screening, Aggregate |
| Material | polyurethane elastomer |
| Country of Origin | Made in India |
| Panel Thickness | 10 mm to 60 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Screen Type | Self Cleaning Panel |
| Aperture Size | 1 mm to 100 mm (customizable) |
| Panel Size | 300x300 mm |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Red / Yellow / Custom |
| Length | Custom length available as per requirement |
| Shape | Square Rectangular Round Slotted |
| Hardness Range | 85–95 Shore A |
| Material | polyurethane elastomer |
| Country of Origin | Made in India |
| Panel Thickness | 10 mm to 60 mm (as per design) |
Minimum order quantity: 10 Piece
Polyurethane Aperture Screens are durable, high-performance screening panels made from premium PU elastomer. They offer excellent wear and impact resistance, accurate material separation, reduced noise, and anti-clogging performance. Ideal for mining, quarrying, and aggregate applications, they ensure long service life, low maintenance, and consistent screening efficiency.
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Screen Type | Modular Panel |
| Aperture Size | 0.5 mm |
| Panel Size | 300x300 mm |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Yellow |
| Fixing System | Pin System |
| Material Grade | Polyurethane Elastomer |
| Working Temp | Up To 80 C |
| Application | Sand Screening |
| Country Of Origin | India |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 30 mm |
| Screen Type | Modular Panel |
| Sheet Material | Polyurethane |
| Aperture Size | 2 mm |
| Panel Type | MIning equipment |
| Panel Size | 300x300 mm |
| Sheet Thickness | Customized as per requirement |
| Hardness | 75 Shore A |
| Density | 40 kg/m3 |
| Automation Grade | Semi-Automatic / Automatic |
| Fixing System | Side Clamp |
| Number Of Shaft | 1–2 Shafts (Depending on screen design) |
| Hole Diameter | 0.5 mm to 100 mm |
| Max Speed | 600–1200 RPM (application dependent) |
| Operation | Screening / Grading / Dewatering |
| Color | Yellow |
| Weight | 5 kg to 35 kg per panel (varies by size & thickness) |
| Torque | High torque suitable for heavy-duty vibration |
Minimum order quantity: 10 Piece
Harshil Shah And Monil Shah (Director)
Best Elastomers Private Limited
Gala No M-3, 4, Khan Real Est, Nr.Seed Farm, Vasai Phata, Pelhar Vasai East
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India