We are a leading Manufacturer of printing polyurethane rollers, pu coating roller, 150mm wheel red polyurethane load wheel and pu coating on supplied bearing from Vasai, India.
₹ 26500 / Piece Get Latest Price
| Polyurethane Type | Cast PU |
| Material | Polyurethane |
| Hardness | 95 Shore A |
| Application Type | Industrial |
| Roller Diameter | 25 mm |
| Roller Work Nature | Inking Roller |
| Roller Surface | Polyurethane |
| Core Material | Stainless Steel |
| Roller Length | 200 mm |
| Surface Finish | Plain |
| Product Type | Industrial Roller |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Polyurethane Type | Polyether PU |
| Hardness | 90-95 |
| Roller Diameter | 50 mm |
| Roller Length | 0-100 mm |
| Core Material | Mild Steel |
| Material | Polyurethane |
| Surface Finish | Plain |
| Moulded Parts Type | Automotive Parts |
| Color | Yellow |
| Size | Up to 6m in length and 2m in diameter |
₹ 4200 / Piece Get Latest Price
| Wheel Type | Roller |
| Wheel Material | PU |
| Mount Type | Bolt |
| Wheel Size | 80x70 mm |
| Wheel Diameter | 75 mm |
| Bearing Type | Single |
| Hub Material | Cast polyurethane |
| Wheel Size(Inch) | 10X2.5 |
| Wheel Movement | Rigid |
| Color | Red |
| Shape | Round |
| Application | Pallet Truck |
| Load Capacity(kg) | 200 kg |
| Load Capacity | 600kg |
| Purpose | Heavy Industry |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Polyurethane Type | Cast PU |
| Hardness | 90 Shore A |
| Roller Diameter | 75 mm |
| Surface Finish | Plain |
| Color | Red |
| Application | Printing |
Minimum order quantity: 50 Piece
Harshil Shah And Monil Shah (Director)
Best Elastomers Private Limited
Gala No M-3, 4, Khan Real Est, Nr.Seed Farm, Vasai Phata, Pelhar Vasai East
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India