Manufacturer of a wide range of products which include 150mm wheel yellow polyurethane load yellow wheel, custom pu coated rollers and pu coated conveyor rollers.
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Caster Type | Swivel |
| Wheel Type | Roller |
| Wheel Material | PU |
| Mount Type | Bolt |
| Load Capacity | 600kg |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Bearing Type | Single |
| Purpose | Trolley or Cart |
| Wheel Size(Inch) | 2X0.5 |
| Load Capacity(kg) | 100 kg |
| Wheel Movement | Rigid |
| Color | Yellow |
| Shape | Round |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Polyurethane Type | Cast PU |
| Hardness | 95 Shore A |
| Surface Finish | Plain |
| Color | Red |
| Application | Packaging |
| Temperature Limit | 80°C |
We are manufacturers of polyurethane coating on wheels and rollers in Vasai as per your requirement.
Our Custom PU Coated Rollers are made with high-quality polyurethane, offering excellent abrasion resistance, durability, and high load capacity. Suitable for printing, packaging, textile, and material handling industries. Custom sizes, hardness, and coating thickness are available as per requirement.
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Roller Type | Guide Roller |
| Shaft Material | Mild Steel |
| Brand | BEPL |
| Roller Length | 50-100 mm |
| Roller Diameter | 50 mm |
| Shaft Diameter | 15 mm |
| Surface Treatment | PU Coated |
| Hardness | 80 shore a |
| Loading Capacity | 150 kg |
| Roller Material | PU |
Harshil Shah And Monil Shah (Director)
Best Elastomers Private Limited
Gala No M-3, 4, Khan Real Est, Nr.Seed Farm, Vasai Phata, Pelhar Vasai East
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India