Our range of products include 200mm polyurethane coated wheel, polyurethane load wheels, load bearing wheels and 85mm wheel polyurethane pallet truck round wheel.
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Caster Type | Swivel |
| Wheel Type | Roller |
| Wheel Material | PU |
| Mount Type | Bolt |
| Load Capacity | 600kg |
| Wheel Diameter | 75 mm |
| Bearing Type | Single |
| Purpose | Trolley or Cart |
| Load Capacity(kg) | 600 kg |
| Color | Red |
| Shape | Round |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Wheel Material | PU |
| Load Capacity | 500kg |
| Wheel Size | 80x70 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Hub Material | Steel |
| Wheel Size(Inch) | 2X0.5 |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Application | Pallet Truck |
| Purpose | Heavy Industry |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Application | Hand Pallet |
| Material | Polyurethane |
| Wheel Material | PU |
| Type | Drive Wheel |
| Diameter | 100 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Wheel Size | 80x70 mm |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Hub Material | Steel |
| Brand | Best Elastomer |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 85mm |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Material | Polyurethane |
| Type | Drive Wheel |
| Diameter | 80 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Brand | BEPL |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 75mm |
| Shape | Round |
Harshil Shah And Monil Shah (Director)
Best Elastomers Private Limited
Gala No M-3, 4, Khan Real Est, Nr.Seed Farm, Vasai Phata, Pelhar Vasai East
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India