Our product range includes a wide range of custom polyurethane bushes, pu cast suspension bush, polyurethane bush kit and ptfe teflon bush.
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Hardness | 60 Shore A to 98 Shore A (customizable) |
| Color | Red / Yellow / Orange / Blue / Customized |
| Shape | Customized size available |
| Packaging Type | Box / Bag / Custom Packaging |
| Material Grade | Polyurethane |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Automotive | Mining | Industrial Machinery | Construction Equipment | OEM Parts |
| Inner Diameter | 10 mm |
| Outer Diameter | 35 mm |
| Length | 20 mm |
Minimum order quantity: 50 Piece
Custom polyurethane bushes are engineered to deliver superior performance, durability, and precision across demanding industrial and automotive applications. Manufactured from high-quality polyurethane, these bushes offer excellent wear resistance, vibration dampening, and load-bearing capability.
Designed as per customer drawings or samples, our PU bushes ensure improved performance compared to rubber or metal bushings, making them ideal for heavy-duty and high-impact operations.
₹ 560 / Piece Get Latest Price
| Material | Steel, Rubber |
| Usage/Application | Auto Parts |
| Color | Red |
| Application | Automotive Suspension |
| Brand | BEPL |
| Hardness | 30-90 shore A |
| Temperature | -40 to 230 degree C |
| Inner Diameter | 10 mm |
| Outer Diameter | 25 mm |
| Length | 20 mm |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Hardness | 90-95 shore |
| Color | Black |
| Application | Automotive Suspension |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Material Grade | 90-95 |
| Country of Origin | Made in India |
| Inner Diameter | 35 mm |
| Outer Diameter | 25 mm |
| Length | 20 mm |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | Virgin PTFE |
| Type | Plain / Sleeve |
| Inner Diameter | As per drawing or requirement |
| Outer Diameter | As per drawing or requirement |
| Outer Diameter (OD) | 25 mm (1 in) |
| Inner Diameter (ID) | 50 mm (2 in) |
| Shape | Cylindrical (can be customized as per drawing) |
| Temperature | 200°C to +260°C |
| Packaging Type | Box |
| Color | White (standard) |
| Material | 100% Virgin PTFE / Filled PTFE (Glass, Carbon, or Bronze Filled) |
| Country of Origin | Made in India |
Harshil Shah And Monil Shah (Director)
Best Elastomers Private Limited
Gala No M-3, 4, Khan Real Est, Nr.Seed Farm, Vasai Phata, Pelhar Vasai East
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India